Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

DĚTÍ

Jak se stát rybářem

Obrazek

 

Vážení přátelé rybáři, chci Vás touto cestou seznámit s pravidly pro získání oprávnění lovit ryby v revírech Českého rybářského svazu.

Každé začínající dítě musí projít školením ve formě rybářského kroužku, který vede každá místní organizace Českého rybářského svazu. V některých městech tyto kroužky pracují ve spolupráci s domy dětí a mládeže. Děti se zde naučí poznávat ryby, rostliny a vodní živočichy. Dále se naučí chránit přírodu a v souladu s rybářským zákonem vykonávat rybářské právo. Rybářská legislativa je poměrně složitá a podle nového zákona o rybářství mají děti stejná práva a povinnosti jako dospělí členové.

Informujte se proto v nejbližší kanceláři MO ČRS. •

v našem případě MO ČRS V BARTOŠOVICÍCH kancelář sídlí na zámku a je pro Vás přístupna každou třetí středu v měsíci  od 17.00 hodin

Členství - vyplníte malou přihlášku pro Český rybářský svaz v místní organizaci v místě bydliště a zaplacením členského příspěvku v kanceláři získá Vaše dítě členství v MO ČRS.Obrazek Děti do 15-ti let platí 100 Kč, mládež do 18-ti let 200 Kč, + 20 Kč zápisné (členská legitimace a známka) • Členské povinnosti má Vaše dítě splněny tím, že navštěvuje rybářský kroužek. (každá MO určuje způsob započítání brigády)

• Rybářský lístek vydává Úřad s rozšířenou pravomocí - odbor životního prostředí MÚ.

Příslušný odbor mládeže MO nebo vedoucí kroužku spolu s oprávněnou osobou mohou vydat potvrzení pro získání prvního rybářského lístku na základě výsledku o vykonané zkoušce (zpravidla Zlatá Udice - ukončení rybářského kroužku). Rybářský lístek obnovíte po skončení jeho platnosti na základě předložení starého lístku. •

Povolenka k rybolovu Vám bude prodána v kanceláři MO ČRS na základě předložení výše uvedených dokladů (Členská legitimace a Rybářský lístek).

Zdůrazňuji, že povolenku musíte vrátit po ukončení její platnosti v kanceláři MO ČRS do 15.ledna následujícího roku (nebo do 15 dnů po skončení platnosti povolenky). Členství musíte zaplatit do konce února následujícího roku (a vylepením známky). Každoročně vyškrtáváme z evidence ČRS několik mladistvích jen proto, že rodiče i děti nevědí kam a jaký dokument si musí zajistit. Je lepší členství udržovat, než jej znovu obnovovat.

 

A DOSPĚLÍ ?

JE TO PODOBNÉ

Jak se stát členem ČRS a jak začít s lovem ryb

Jak se stát členem ČRS a jak začít s lovem ryb

Zájemce o členství v ČRS a o lov ryb musí:

  • Navštívit místní organizaci ČRS, zpravidla nejblíže místu trvalého bydliště (seznam všech MO ČRS najdete na www.rybsvaz.cz).
  • Podat u příslušné MO přihlášku za člena.
  • Absolvovat test na přezkoušení uchazečů pro získaní kvalifikace pro vydání prvního rybářského lístku a přijetí za člena ČRS, který se skládá ze základních znalostí z oblasti rybářství, biologie ryb a právních předpisů upravujících lov ryb.

Na základě úspěšně absolvovaného testu MO vydá:
  • Osvědčení o získání kvalifikace pro vydání prvního rybářského lístku. Na jeho základě příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností nebo obce s pověřeným obecním úřadem (v jehož obvodu má žadatel o vydání prvního rybářského lístku trvalý pobyt) vydá, po vyplnění žádosti a zaplacení správního poplatku, rybářský lístek.
  • Členskou legitimaci. Při jejím vydání zaplatí žadatel zápisné a členský příspěvek.

Děti do 15ti let předkládají spolu se všemi žádostmi i souhlas oprávněného zástupce. Školení dětí probíhá většinou formou kroužků mládeže při MO, kde se jim věnují proškolení vedoucí.

Po splnění všech těchto kroků si může žadatel u své MO koupit povolenku k lovu ryb na mimopstruhové nebo pstruhové rybářské revíry.

ČRS vydává několik druhů povolenek k lovu ryb s různým rozsahem platnosti. Nejširší platnost mají celorepubliková a celosvazová povolenka, následují územní povolenky jednotlivých územních svazů ČRS a místní povolenky na konkrétní rybářské revíry.

Další informace Vám budou ochotně poskytnuty na všech MO, sekretariátech územních svazů i sekretariátu Rady ČRS.

Pak Vám už zbývá jenom navštívit specializovanou prodejnu s rybářskými potřebami, kde Vám jistě ochotně poradí při výběru rybářského náčiní, vybrat si rybářský revír k lovu ryb a nahodit udice.

 
 
 

Náhledy fotografií ze složky Rybářské závody mladých rybářů 2009

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář